Verbena

Latinsky Aloysia triphylla (syn, Verbena triphylla) - tzv. citrónová verbena je využívána nejen v kosmetice, ale také jako léčivá rostlina. Především pro úlevu od křečí, pro posílení nervové soustavy, ke snížení horečky nebo pro podporu trávení. Pro přípravu léčivého čaje se používají čerstvé nebo sušené listy. Voní a chutná po citrónu.

Trocha historie

Tato verbena pochází ze střední a jižní Ameriky a do Evropy byla přivezena španělskými dobyvateli v 17. století, kde se rychle rozšířila a získala si velkou popularitu. Její listy se používaly, a dodnes používají, k dochucování jídel (na ryby, maso, do alkoholických nápojů, či ovocných salátů), na Pot pourri, léčivé čaje, do toaletních vod a jiných kosmetických výrobků.

 

Popis rostliny a růstové podmínky

Tento keřík dorůstá do výšky necelých dvou metrů, pokud mu poskytnete potřebné podmínky. To jest plné slunce nebo mírné přistínění, pravidelnou zálivku a chráněné místo s minimálními mrazy.  V oblastech se silnými mrazy je možno verbenu pěstovat ve větších nádobách. Měkké části rostliny se odstřihují zjara, lehce zdřevnatělé pak v průběhu léta. Koncem zimy listy opadají a rostlina vypadá jako by odumřela. Trpělivost, v dubnu vyraší nové listy. Kvete bílými až fialovými kvítky během léta až do podzimu.